Zarządzanie zespołem to nie lada wyzwanie. Zespoły często składają się z osób o różnych umiejętnościach i potrzebach. W jaki sposób rozdzielać zadania, by podwładni pracowali z jak największą efektywnością? Jak najlepiej planować rozwój grupy, jak i poszczególnych jej jednostek? Pomocne mogą okazać się matryce kompetencyjne.
Czym są matryce kompetencyjne?
Matryce kompetencyjne to narzędzie do graficznego przedstawiania kompetencji poszczególnych członków danego zespołu. W kolumnach zazwyczaj wypisuje się umiejętności istotne dla zespołu czy projektu, a w wierszach – pracowników. W skali liczbowej (najczęściej 5-stopniowej) przedstawia się stopień posiadanej przez pracownika umiejętności. Oto przykładowa skala ocen:
- brak umiejętności – pracownik nie potrafi wykonać danego zadania, nigdy nie zajmował się takim zadaniem;
- nabywanie umiejętności – pracownik uczy się wykonywać dane zadanie, odbywa szkolenie teoretyczne i praktyczne;
- posiadanie podstaw – pracownik wykonuje zadanie w stopniu podstawowym, ale wymaga wsparcia bardziej doświadczonych;
- samodzielna praca – pracownik potrafi wykonywać zadanie w pełni samodzielnie, rzadko potrzebuje wsparcia;
- przekazywanie umiejętności innym – pracownik ma na tyle rozwiniętą umiejętność, że może szkolić innych.
Uproszczony schemat matrycy kompetencji:
Umiejętność 1 | Umiejętność 2 | |
Pracownik 1 | ||
Pracownik 2 |
Do czego służą matryce kompetencyjne?
Matryce kompetencyjne dają menedżerowi pogląd na kompetencje jego podwładnych, a to z kolei pomaga mu podczas tworzenia strategii ich rozwoju. Taka matryca pozwala także odkryć mocne strony całości zespołu oraz wskazuje elementy, które wymagają poprawy czy udoskonalenia. Matryce kompetencji są także przydatne w codziennym zarządzaniu pracownikami. Przykładowo: jeśli pracownik A jest na urlopie bądź zwolnieniu lekarskim – menedżer musi znaleźć osobę, która na czas nieobecności pracownika A wykona jego obowiązki. Zarządzający musi wiedzieć, kto z zespołu posiada taką umiejętność, by móc zastąpić nieobecnego pracownika, a jeśli nie ma takiej osoby – jest to dla menedżera informacja, w jakich obszarach powinien rozwijać swoich pracowników. Matryca kompetencyjna będzie równie przydatna w sytuacji, gdy menedżer prowadzi rekrutację na dane stanowisko i musi wybrać spośród grupy kandydatów osobę o najbardziej przydatnych umiejętnościach.
Matryca kompetencji to niezwykle proste narzędzie, które – po odpowiednim wdrożeniu i przy regularnym stosowaniu – może w dużej mierze usprawnić pracę zespołu. Stymuluje ona indywidualną motywację pracowników do rozwoju, a w przypadku menedżerów – ułatwia zarządzanie.
Chcesz sprawnie zarządzać pracownikami i ich ścieżkami rozwoju? Skontaktuj się z HR dla Biznesu!
Nasi specjaliści pomogą Ci zwiększyć efektywność w Twoim zespole. Możemy przygotować dla Ciebie matrycę kompetencyjną opartą na informacjach o Twoim zespole i analizach statystycznych – pozwoli Ci ona ustalić stojące przed Wami wyzwania i dobrać metody, które pozwolą na jak najszybsze osiągnięcie sukcesu. Pomożemy również zbudować model kompetencji, dla organizacji oraz ścieżki karier i plany sukcesji. Zapraszamy do kontaktu!